ĮDOMU

KLAUSIMAI IR ATSAKYMAI APIE DŽIOVINANČIUS BOKŠTUS SUKUP:

 

Kokie drėgni gali būti grūdai, kai jie pakraunami į bokštą?

Svarbu pradėti džiovinimo ir maišymo procesą, kai bokšte jau pripilta apie 1,5 m grūdų. Džiovinant grūdus bokštuose optimaliausias džiovinimo našumas pasiekiamas pakraunant iki 22 % drėgmės grūdus. Galima džiovinti ir didesnės drėgmės grūdus, tačiau pailgės džiovinimo laikas.

Negalima džiovinimo bokštuose džiovinti grūdų rudenį ir žiemą, nes lauko temperatūra yra per žema, ji neturi būti mažesnė, nei 15 laipsnių.

 

Kokioje temperatūroje vyksta džiovinimas?

Dyzelinis šildytuvas, kuris parenkamas pagal bokšto dydį, statomas apie 70-80 cm nuo ventiliatoriaus generuoja apie 50-55 laipsnių vienodą temperatūrą. Jis išsausina lauko orą, sumažina santykinę oro drėgmę iki 30 proc., bei pakelia lauko temperatūrą apie 12-14 laipsnių. Tad jei lauke yra 20 laipsnių, į bokštą bus tiekiamas sausas apie 32-34 laipsnių oras. Džiovinama nedidelėje temperatūroje - išsaugoma aukšta grūdų kokybė.

 

Ar prieš statant bokštą turiu kreiptis dėl statybų leidimo?

Statybos leidimo nereikia bokštams, kurių aukštis nėra didesnis nei 15 m, o plotas nei 200 kv. m. Pakanka supaprastinto projekto. „Inter-Silo“ gali paruošti visus reikiamus dokumentus.

 

Kokių dydžių bokštų galima įsigyti?

Nuo 200 iki 1 064 t džiovinimo bokštai ir nuo 300 iki 37 500 t saugojimo bokštai.

 

Kiek laiko galima naudoti bokštą?

Apskritai, bokštą galima naudoti 25–30 metų, bet jis turi būti reguliariai prižiūrimas, kaip ir bet kuris kitas įrenginys. Visada patariama pripildžius išvalyti stogą, kad jokios dulkės ar pelai nepažeistų cinkuoto stogo paviršiaus. Taip pat labai svarbu, kad stogo angos ir tarpas tarp šoninės sienos ir stogo būtų švarūs – tuomet jį naudojant oras ir drėgmė visada pasišalins.

 

Kaip valyti ertmę po bokšto grindimis?

Paprastai ertmės po bokšto grindimis valyti nėra būtina. Jei norite, galima kas 8–10 metų išimti grindis, išvalyti bokštą ir iš naujo sumontuoti grindis.

 

Kiek užtrunka grūdų maišymas/džiovinimas?

Pilnai grūdai bokšte permaišomi per maždaug 4-5 paras. Vidutiniškai pilnai užkrautame bokšte 4 proc. drėgmės nepertraukiamai maišant ir tiekiant sausą šiltą orą pašalinti galima per maždaug savaitę. Po šio džiovinimo / maišymo proceso grūdai taip pat yra maišomi kelias paras, kol pasiekiamas 100 % vientisas tūris.

 

Ar galima džiovinti nedidelėmis porcijomis?

Taip, galima.

 

Ar privaloma maišyti iškrovimo metu? 

Taip, iškrovimo metu maišymo įrangą reikia įjungti. Ją sustabdyti reikia kai bokšto centre lieka apie 1 m grūdų.

 

Ar galima pakrauti daugiau grūdų, nei nurodyta?

Ne, neleidžiama užkrauti maišymo įrangos sijos. Į bokštą su maišymo įranga krauti galima 50 cm iki viršutinio bokšto žiedo viršaus. Perkrovus maišymo įrangą yra didelė rizika iškraunant ją nutraukti žemyn ir sugadinti.

 

Kokias kultūras galima džiovinti?

Įvairius grūdus, rapsus, pupas. Žirnius džiovinti taip pat galima, tačiau mažesnėmis porcijomis ir nejungiant maišymo įrangos. Užpildžius tik apie trečdalį bokšto pilnai pakanka pašildyto oro ir ventiliacijos, kad išdžiovinti iki bazinės normos. Žirniai greičiau sudėvi maišymo sraigtus, todėl rekomenduojamas džiovinimas be maišymo. 

 

Ar džiovinimo bokšte su maišymo sistema galiu džiovinti kukurūzus?

Tikrai ne. Vandens kiekis Šiaurės Europoje nuimamuose kukurūzuose dažnai siekia 35 %. Kadangi kukurūzų grūdai yra dideli ir džiovinimo procesas maišymo bokšte yra – ir turi būti – lėtas, tokio tipo grūdų džiovinimas užtruks per ilgai. Kukurūzai suskiltų dar neišdžiūvę.

 

Kokiose šalyse populiariausias toks sprendimas?

Šis sprendimas į Europą atkeliavo iš JAV. Itin paplitęs šiose šalyse: Danija, Švedija, Suomija, Vokietija, Olandija, Estija, Latvija, Anglija. Lietuvoje pirmieji džiovinantys bokštai Sukup nuo 500 iki 1064 t talpos sumontuoti 2015 metų vasarą.

 

Kuo išsiskiria gamintojas Sukup?

Gamykla Sukup yra valdoma maišymo įrangos išradėjo Eugene'o Sukup ir jo šeimos narių. Maišymo įrangą Eugene'as išrado prieš daugiau nei 50 metų bei nuolat ją iki šių laikų tobulino. Maišymo įranga bei kiti Sukup gaminiai yra patentuoti. Tai geriausia ir populiariausia maišymo įranga pasaulyje. O sprendimas džiovinti grūdus pačiuose bokštuose įvairiose šalyse keičia standartines džiovyklas. Vien Danijoje bokštų Sukup su maišymo įranga yra virš 2,000.

 

Kada verta rinktis bokštus su maišymo ir džiovinimo įranga?

Kai reikalinga tiek džiovinimo, tiek talpinimo įranga. Vienu pirkiniu pasirūpinate abiem poreikiais. Jei turite darbuotojų trūkumą, nes reikalinga minimali priežiūra. Jei turite našią kūlimo techniką, nes galite iš karto sutalpinti ir džiovinti didelį kiekį grūdų.